Rubriky
Archiv

Tábor Kulíšků 2018

Na začátku léta jsme s Kulíšky vyrazili na skautský tábor ve Valdíkově, kde jsme se společně s celým oddílem utábořili na krásných 5 dnů.

Odjezd byl od klubovny ve středu 4. července společně s vlčaty a dalšími benjamínky z oddílu. Naložili jsme bagáž do auta, rozloučili se s rodiči a pospíchali na nádraží. Cesta vlakem svižně ubíhala, až jsme dorazili na tábořiště. Ihned po příchodu se konal první nástup, po kterém nás čekal hlavní úkol dne – pořádně se ubytovat a vybalit potřebné věci. Dále si celý tábor projít, ukázat a vysvětlit jeho pravidla. Večer potom proběhl zahajovací táborový oheň, během kterého byla zahájena celotáborová hra z období Římské republiky.

Druhý den dopoledne jsme si vyráběli jmenovky na stan a psali a kreslili dopisy domů. Nejvíce se potom kluci těšili na práci s nožíkem a vyřezávání lodiček. Odpoledne k nám na tábor přijel otec Šenkeřík a sloužila se mše svatá ke svátku sv. Cyrila a Metoděje. V druhé půlce odpoledne jsme se přenesli opět do Říma a ve velké bitvě se ho snažili bránit před proradnými barbary. Podvečerní osobní volno dávalo příležitost vyzkoušet si, co všechno naše krásné tábořiště nabízí – trampolínu, houpací sítě, bazének, nebo třeba hřiště.

Třetí den byl ve znamení sportu. Čekala nás olympiáda s během a dalšími pěti stanovišti. Následně zase sportovní klání v nejrůznějších sportech od fotbalu, ringa, frisbee, lacrosu, až po petangue. Odpoledne jsme se učili zacházet s nástroji jako je kladivo, kleště, pilka, vrtačka, či pilník. Šla nám práce od ruky, a tak jsme pomohli udělat alespoň trochu dřeva do kuchyně. Závěrečný program dne pak byla rukodělka, při které si kluci vyráběli odlitky ze sádry.

Čtvrtý den jsme se na celé dopoledne vypravili na výlet. Podívali jsme se do vesničky Valdíkov a potom šli přes les kolem retenční nádrže až do nedaleké Doubravy. Tam jsme se vyřádili na místní lanovce. Odpoledne bylo rovněž nabité. Vyhlásila se olympiáda a kluci se mohli pohoupat na vysoké houpačce z lan. Poslední dovednost, jež zbývala k naučení, bylo zapalování svíčky a malého ohýnku. Všichni kluci to zvládli na jedničku a mohli tedy přistoupit ke slavnostnímu slibu benjamínků a získat nášivku Kulíška. Vrcholem celého tábora byla romantická noc pod širým nebem.

V neděli 8. července nás čekalo už jen balení, mše v Pyšeli, poslední zadovádění na tábořišti, rozloučení s táborníky a následný odjezd domů.

Tábor jsme si společně moc užili!

Zapsal: Všezňa

Účast: Husky, Gazík, Bum, Agent, Magnet, František, Číňan a Všezňa

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6576637779655555665″]

Rubriky
Archiv

Výlet Kulíšků parníkem

V sobotu 16. června jsme s Kulíšky vyrazili na přehradu a do jeho okolí na poslední družinový výlet.

Sraz byl v devět hodin na hájence, kde jsme nasedli na autobus do Bystrce. Nejdříve jsme šli obhlédnout hráz brněnské přehrady. Řekli jsme si k čemu všemu slouží a jak se vlastně takové přehrady staví a proč.  V deset hodin houkal parník Stuttgart k odjezdu. Plavba byla velice příjemná, lehký vánek a žádné velké vlny, takže jsme se mohli nasvačit a v klidu dojet do přístaviště Rokle. Tam jsme se vyřádili na místním dětském hřišti, abychom následně mohli vyrazit do Podkomorských lesů. Šli jsme naučnou stezkou Jelení žlíbek a po chvíli jsme odbočili k zelené značce. Na Ondru se po cestě doslova lepili a dlouho drželi různé mušky, broučci, či motýli, a tak si vysloužil přezdívku Magnet. Na kládách u krásného palouku jsme se pak naobědvali.

Kluci se tu dozvěděli, že bojovník, kterého se jim během víkendovky podařilo zahnat, na ně podnikl záškodnickou akci a rozstříhal jim celoroční mapu Poutě Kulíšků. Ta je měla dovést k pokladu. Všezňovi se ji naštěstí podařilo zachránit, a tak ji mohli Kulíšci znovu složit a najít místo s křížem. Tím se ukázalo být rozcestí u Ríšové studánky, kde nalezli další mapu, která je tentokrát odkázala na okolí tábořiště. No, všichni jsou netrpěliví, co je na táboře čeká! Dál jsme pokračovali po modré směr Žebětín a u altánku jsme si dali druhou sváču. Přes Horákův žleb jsme potom došli k Žebětínskému rybníku, který byl plný nejrůznějších ptáků a jejich potomků – labutě, kačeny, či lysky. Bum se při tom všem pozorování neudržel a nohama do rybníka zahučel. Do Žebětína na autobus už to pak byl naštěstí jenom kousek a ve tři hodiny nás zase na hájence čekali rodiče.

Za krásného letního počasí jsme ušli 9 km!

Zapsal: Všezňa

Účast: Husky, Gazík, Damián, Bum, Magnet a Všezňa

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6568406453359776177″]

Rubriky
Archiv

Výlet Kulíšků od pramene po soutok

V sobotu 19. května jsme s Kulíšky prozkoumali Kohoutovický potok – od pramene až po soutok.

Naše stopování započalo u kapličky, kde jsme si ukázali, jak dříve Kohoutovice vypadaly, a že byly postaveny u potoka. Jenže kam se poděl? Prvním vodítkem pro nás byla ulice Potocká. Bohužel ani tam jsme žádný potok nenašli. Byl totiž přemístěn do potrubí, aby se lidem lépe dostávalo ke svým domovům. Hledali jsme tedy ústí, které jsme objevili až na hranici lesa na Šárce. Rozhodli jsme se kanál prozkoumat a podařilo se nám kus cesty zdolat. Ale až k pramenu jsme se nedostali, je někde hluboko v kopci.

Dál už jsme pokračovali korytem potoka. Cesta to nebyla jednoduchá, vody bylo docela dost, kameny klouzaly a sem tam nás čekala nějaká ta překážka v podobě popadaných stromů, nánosů listí, či větších rybníčků vody. Kluci si s potokem ale hravě poradili. Někteří to celé zvládli suchou nohou. Někteří se toho naopak nebáli a skončili až po kolena ve vodě, ba dokonce i v jedné bažince. Svačinku jsme si dali na jednom ze spadlých stromů, na krásném místě u jednoho z mini vodopádů. Cesta nám rychle ubíhala a postupně jsme míjeli i mnoho protržených hrází. Mohli jsme tak pozorovat, jak dokáže být voda i ničivá. Čím jsme se více blížili dolů, tím více byl potok kultivován, až nakonec tekl betonovým korytem. To ústilo do krásného esíčkového tunelu pod křižovatkou u Anthroposu, který jsme rovněž neopomněli prozkoumat. Parkem už to pak byl jen kousek do našeho cíle, tedy do soutoku potoka se Svratkou.

Oběd jsme si dali v parku a na sluníčku jsme se řádně osušili a nabrali síly. Na druhou hodinu jsme se pak vrátili ke klubovně, kde se k nám přidali rodiče, a pokračovali jsme přípravou na tábor. Bohužel ale přišla bouřka, takže z plánovaného opékání sešlo. I tak jsme si ale společnou schůzku s rodiči užili a na tábor jsme připraveni!

Zapsal: Všezňa

Účast: Maty, Frantík, Damián, Bum, Bubák, Gazík, Číňan, Fredy a Všezňa

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6557680311541524433″]

 

 

Rubriky
Archiv

Jarní výlet Kulíšků

V sobotu 7. dubna se Kulíšci vydali na družinový výlet do okolí kohoutovické Myslivny.

Už od samotného rána bylo jasné, že nás čeká krásný prosluněný jarní den. Dlouho jsme tedy neotáleli a hned po deváté vyrazili od klubovny na vyhlídku na Jírovcové. Tam se nám naskytl krásný pohled na celé Kohoutovice. Řekli jsme si něco o historii obce, ukázali si důležité záchytné body a zkrátka se pokochali nad naší městkou částí. Pokračovali jsme do blízkého lesoparku. Nasadili jsme rukavice, vytáhli odpadkové pytle a začali jsme sbírat odpadky. Alespoň symbolicky jsme se tak zapojili do akce Ukliďme Česko. Dvanáct nachystaných pytlů se nám rychle zaplnilo. Podařilo se nám totiž vyčistit cestu podél zelené až k hranicím Kamenného vrchu.

Po zaslouženém odpočinku a svačince jsme se šli podívat do rezervace na právě kvetoucí koniklece. A že jich bylo, celá louka posetá modrými a chlupatými květy. Lidí tu bylo také mraky, a jelikož bylo v zájmu ochrany povoleno chodit jen po úzkých cestičkách, co nejdříve jsme se přemístili k nedaleké rozhledně. Dále jsme pokračovali po zelené k hotelu Myslivna. Na blízkém plácku jsme se pak naobědvali. Při následném odpočinku to klukům nedalo a začali prozkoumávat hromady ležícího dřeva. Než jsme se nadáli, už měli postavenou pevnost a dobývali vrcholy. Zahráli jsme si ještě oblíbené ringo a vydali se na cestu zpět. U klubovny nás už ve tři hodiny čekali rodiče.

Za krásného jarního počasí jsme ušli 6 km!

Zapsal: Všezňa

Účast: Husky, Gazík, Bubák, Bum, Damián, Ondra, Maty, Číňan, Fredy a Všezňa

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6542094285299198497″]

Rubriky
Archiv

Víkendovka Kulíšků

O víkendu 16. – 18. března 2018 jsme s Kulíšky vyrazili do Ochoze u Brna na družinovou víkendovku.

Rubriky
Archiv

Bobovací výlet Kulíšků

V sobotu 17. února jsme se s Kulíšky vydali na tradiční bobovací výlet. Měli jsme štěstí, protože den předen zrovna napadl čerstvý sníh, a tak jsme mohli vyrazit na prověřený svah u Myslivny. Na sraz před klubovnou si kluci přinesli převážně boby a lopaty a navzdory mrazivému a zamlženému ránu byli odhodlaní si výlet pořádně užít. Vyrazili jsme tedy směr lesopark a po zelené došli na naši známou stráň, která je přímo ideální k rychlé jízdě na sněhu. Nedokážu ani spočítat kolikrát jsme ho sjeli, ale vím, že jsme vyzkoušeli všechny možné způsoby – od jízdy jednotlivců, dvojboby, dlouhé vláčky až po závody v rychlosti a délce. Zkrátka, uteklo nám to tak rychle, že nám ani nezačala být zima!

Zapsal: Všezňa

Účast: Husky, Gazík, Kubík, Damián, Ondra, Frantík, Maty, Číňan a Všezňa

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6523612386207133713″]

Rubriky
Archiv

Miniúder Kulíšků

V sobotu 27. ledna jsme s Kulíšky vyrazili na akci Miniúder, která se od 9 do 14 hodin konala v tělocvičně na ZŠ Pavlovská. Zúčastnili jsme se tak olympijských miniher všech benjamínků z našeho střediska, družinek Kulíšků, Puštíků a Soviček.

Na úvod nás čekal slavností nástup, při kterém zazněla olympijská hymna, sportovci i rozhodčí složili svůj slib a seznámili jsme se s plánem olympiády. Hned potom jsme si zahráli několik seznamovacích her, abychom se navzájem trochu lépe poznali.

První část olympijských her byla ve znamení individuálních závodů a přípravy jednotlivých sportovců. Každý dostal svoji průvodku a měl za úkol obejít všech 12 stanovišť, na kterých si otestoval jak je na tom se silou, mrštností, rychlostí, fyzičkou a co vlastně sám dokáže a vydrží.

V druhé části olympiády jsme se potom rozdělili do čtyř skupin, ve kterých jsme následně soutěžili v nejrůznějších teamových hrách. Vyzkoušeli jsme si tak biatlon se střelbou do terčů, zahráli si honičku po čárách s dopingovou kontrolou, otestovali zdatnost ve štafetě opičí dráhy a nakonec se vyblbli při fotbálku s několika míči. Zkrátka pohybu bylo až až!

Na závěr potom už jen slavností nástup s fanfárou, předání diplomů a medailí a hurá domů na zasloužený odpočinek.

Zapsal: Všezňa

Účast: Gazík, Kubík, Lukáš, Ondra, Frantík, Číňan, Fredy a Všezňa

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6516872937478956049″]

Rubriky
Archiv

Mikulášská besídka v Žebětíně

3.12. se udála akce s mnohaletou tradicí, mikulášská besídka.

Rubriky
Archiv

Generálka a Mikulášská Kulíšků

První prosincový víkend byl již tradičně ve znamení Mikulášské besídky.

V sobotu 2. prosince nás nejdříve čekala generální zkouška s krátkým výletem. Sraz byl tradičně u klubovny a společně jsme hned vyrazili do Katolického domu v Žebětíně. Před samotnou zkouškou jsme ale ještě měli trochu času, takže jsme se proběhli v krásně zamrzlé krajině a zahráli si pár zahřívacích her. Samotný nácvik scénky potom už proběhl celkem hladce. Kluci se převlékli do svých připravených kostýmů a nachystali si všechny potřebné rekvizity. Ukázali jsme si, jak to chodí na pódiu, jak správně stát a jak se mluví do mikrofonu. Kluci byli moc šikovní, a tak jsme si scénku stihli třikrát vyzkoušet a náš vyhrazený čas již skončil. Převlékli jsme se zpět do teplého oblečení a nasvačili se.  Potom už jsme vyrazili zpět do Kohoutovic. V lesíku stavebního dvora jsme si scénku pro jistotu vyzkoušeli ještě jednou. V Domku jsme se trochu ohřáli a byl taky čas oběda. Ani nevím, jak jsme se k tomu dostali, ale během celého jídla jsme řešili odpady a jejich třídění J.  Po obědě nám zbývala ještě chvilka času, takže jsme se přemístili pod radnici, kde jsme si nejdříve zahráli sněhovou bitvu, abychom následně zase něco hezkého z toho sněhu postavili. Krátce po jedné hodině jsme se rozešli domů a netrpělivě vyčkávali na neděli.

V neděli 3. prosince odpoledne nás už čekala samotná Mikulášská besídka. Do Katolického domu všichni dorazili už se svými rodiči, sourozenci a prarodiči. Hned po požehnání otcem Bůžkem jsme se šli všichni připravit a převléknout, protože jsme byli hned třetí na řadě. Naše pohádka o Zlatovlásce sklidila velký potlesk. Hlavní roli Jiříka ztvárnil Husky, rovnou dva krále si zahrál Damián, babku a rybáře zase Lukáš, mravenečka Kubík, ptáčky potom Gazík s Matym. Poliš hrál rybu a Frantík zase mouchu a nakonec i krásnou Modrozlatovlásku. V pohádce nám samozřejmě nechyběl ani Číňan, tentokrát v roli podivného gluma. Všezňa byl vypravěč a Fredy to všechno vymyslel a v zákulisí i režíroval! Škoda jen, že Ondra byl nemocný a nemohl s námi hrát. Po nás bylo ještě mnoho vystoupení plných legrace, které jsme si užili už jako publikum. Nakonec přišel Mikuláš s anděly a čerty a všem nám rozdal malý balíček.

Zapsal: Všezňa

Účast: Maty, Frantík, Lukáš, Damián, Kubík, Gazík, Poliš, Husky, Číňan, Fredy a Všezňa

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6497935151578949569″]

Rubriky
Archiv

Výlet a přespání Kulíšků

V sobotu 11. listopadu jsme se s Kulíšky vydali na třetí výlet ve školním roce, tentokrát do okolí Žebětína.  A když už jsme tam dojeli, tak jsme tam i přespali!

Sraz byl v sobotu, netradičně odpoledne ve 13 hodin, tradičně u pumpy před klubovnou. Hned jsme vyrazili na autobus, který nás mimořádnou výlukou zavezl lehkou oklikou do Žebětína. Vyrazili jsme po žluté, kolem hřbitova a hned jsme se zastavili na dětském hřišti, kde jsme prolezli vše, co šlo. Pokračovali jsme do lesa, kde jsme si ukázali a snažili poznávat všechny stromy, co v něm rostou. Na krásné mýtině jsme si pak dali sváču. Počasí bylo podzimně sychravé, naštěstí nám nepršelo, i když sem tam nějaká kapička spadla, sv. Martin ale na bílém koni nepřijel. Pokračovali jsme dále po žluté, až jsme dorazili k automotodromu. Závody ani trénink se tam tentokrát nejeli, tak jsme si zahráli několik her. Potom jsme se různými lesními cesty vydali zpět do Žebětína a říkali jsme si, jak se chovat a co dělat, když se ztratím. Už se začalo pomalu stmívat, takže honem zpět do civilizace.

Azyl k přespání nám poskytl otec Jiří přímo na faře. Po příchodu z výletu jsme si ji tedy ukázali a Fredy již ladil kytaru, abychom si trochu zazpívali a naučili se nějakou tu skautskou písničku. Přišel hlad a byl tedy čas na večeři. Potom už začala příprava na Mikulášskou besídku, a to nejdříve zhlédnutím filmu Zlatovláska a následně i seznámení se scénářem scénky a rozdělení rolí. Pak rychle nachystat spaní, vyčistit zuby a zalehnout do spacáků. Na závěr dne ještě modlitba a příběh na dobrou noc. Kluci byli tentokrát asi unavení, protože spali “až“ do sedmi hodin, kdy byl budíček a rozcvička ze spacáku. Na snídani jsme si rozdělili nejrůznější buchty z našich domovů. Hlavním úkolem rána pro kluky bylo najít si svoje věci a hlavně si je zase pěkně sbalit. Na devátou jsme šli na mši svatou, potom ještě pár her a hurá zase na autobus zpět do našich domovů.

Zapsal: Všezňa

Účast: Frantík, Ondra, Lukáš, Kubík, Poliš, Husky, Fredy a Všezňa

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6488926466464384641″]